Pora letnia w Karkonoszach to jeden z najpiękniejszych okresów w górach, kiedy korzystając z pięknej pogody możemy wędrować wytyczonymi szlakami górskimi. Szlaków w okolicy nie brakuje a na niektóre z nich można już trafić zaraz po wyjściu z naszej posesji. Co warto zobaczyć w Szklarskiej Porębie i okolicach?

Trekking – najbliższe szlaki:

  • Stare sztolnie pirytu – nasza lokalna atrakcja oddalona o około 100m w pobliskim lesie. Dobra atrakcja dla rodzin z dziećmi czemu pikanterii dodaje nutka tajemnicy…
  • Chybotek – idealny spacer około 1h prosto z Uroczyska również dla najmniejszych a legendarny ogromny głaz który można rozkołysać przyciąga turystów jak magnes.
  • Zakręt Śmierci – prawie 360 stopniowy zakręt owiany złą sławą może nam zająć czas na około 1 godzinę. Bardzo ciekawe miejsce zarówno ze względu na widoki jak i historię powstania. Czy wiesz, że w murze oporowym znajdują się trzy kanały minerskie…
  • Wysoki Kamień – wyzwanie dla początkujących górali nizinnych, choć można się zmęczyć troszkę 🙂 Spacer zajmie nam około 2,5h w dwie strony i wyjść można bezpośrednio od nas w dodatku po drodze zwiedzając sztolnie pirytu. Na szczycie mini schronisko z kamienną wieżą oraz przepiękny widok na Karkonosze i Izery…, warto!
  • Złoty widok – panorama Szrenicy, którą można odwiedzić przechodząc przez Chybotka, fajne miejsce widokowe.
  • Wodospad Szklarki – bardzo znana atrakcja w Szklarskiej Porębie, przepiękny wodospad usytuowany w odległości około 2,5 km od Uroczyska. Ciekawy spacer od nas przez Chybotek i Złoty Widok 🙂

Dalsze wędrówki:

  • Szrenica – możemy się tam dostać w wygodny sposób kolejką linową lub wchodzić na piechotę np. przechodząc przez Wodospad Kamieńczyk. Na szczycie spore schronisko i dobry punkt do dalszej wędrówki szczytami na Łabski Szczyt, Śnieżne Kotły czy Wielki Szyszak. Jeśli chcemy pochodzić po górach czeskich to dobry punkt na rozpoczęcie takiej wędrówki do źródeł Łaby czy nad Panczawski Wodospad.
  • Śnieżne Kotły – absolutny „must have”, piękna ściana granitowa a obok fascynująca stacja RTV. Jedno z najpiękniejszych miejsc Karkonoszy. Czy wiecie, że trenowała tam Wandzia?
  • Łabski Szczyt i schronisko poniżej niego, najlepiej do schroniska dostać się szlakiem przez trzęsawiska, bardzo malownicze miejsce z piękną panoramą Szklarskiej Poręby.
  • Śnieżne Stawki poniżej kotłów – to jest dopiero magiczne miejsce…, Śnieżne Kotły od dołu wyglądają o wiele bardziej imponująco niż kiedy zwiedzamy je będąc u góry.

Rowery – Szklarska Poręba obfituje w trasy rowerowe, zaczynają się one również w naszym sąsiedztwie, ale trzeba pamiętać o tym, iż ich obfitość kumuluje się w Jakuszycach. Latem trasy narciarstwa biegowego zamieniają się w idealne miejsce dla pasjonatów dwóch kółek.